+
Logo Viessmann
Zobacz nasze stacje i filtry

Jaka powinna być sól do zmiękczacza wody?

8 kwietnia 2024

Jaka powinna być sól do zmiękczacza wody?

Po zmiękczeniu określonej ilości wody zmiękczacz przeprowadza regenerację znajdującego się wewnątrz złoża jonowymiennego. Jest to automatyczny proces, podczas którego zatrzymane przez złoże jony wapnia i magnezu (odpowiadające za twardość wody), są z niego wypłukiwane i „ładowane” jonami sodu. Do regeneracji złoża potrzebna jest solanka, czyli roztwór soli i wody. Zmiękczacz przygotowuje ją automatycznie w odpowiednim czasie i w odpowiedniej ilości. Jedyne, czego musi dopełnić użytkownik zmiękczacza to uzupełnianie zapasu soli w zbiorniku. Jaką sól stosować do regeneracji złoża?

Sól do zmiękczacza wody

Sól stosowana w zmiękczaczach wody wpływa na jakość procesu zmiękczania i regeneracji złoża, a także na wydajność i niezawodność urządzenia. Z tego względu do zmiękczania należy wykorzystywać sól tabletkowaną, dedykowaną systemom uzdatniania wody. Występuje ona najczęściej w formie tabletek solnych o średnicy ok. 20-25 mm, sprzedawanych w workach 25 kg. Tabletki solne powinny być wytwarzane ze zwykłej, w pełni rozpuszczalnej soli spożywczej, pozbawionej zanieczyszczeń. Sól kamienna jest odparowywana, zgniatana i prasowana pod wysokim ciśnieniem do formy tabletek. Dzięki temu rozpuszcza się w wodzie równomiernie, nie kruszy się i nie rozpada przedwcześnie na mniejsze frakcje, co minimalizuje ryzyko jej zbrylania się i tworzenia złogów solnych wewnątrz zbiornika zmiękczacza.
Sól do zmiękczacza wody powinna charakteryzować się wysoką zawartością chlorku sodu (co najmniej 99%) oraz jak najniższą zawartością pierwiastków nierozpuszczalnych w wodzie (poniżej 1%). Wysoka czystość i rozpuszczalność tabletek solnych zapobiegają problemom, takim jak blokowanie zaworów oraz żywic jonowymiennych. Pozwalają również zachować najwyższą wydajność regeneracji oraz długą żywotność złoża jonowymiennego.

Kiedy uzupełnić sól w zmiękczaczu wody?

Jeżeli zmiękczacz zużyje całą sól przed dodaniem nowej do zbiornika, do instalacji będzie trafiała twarda woda. Aby tego uniknąć należy kontrolować poziom soli w zbiorniku zmiękczacza. Nowoczesne urządzenia wyposażone są w automatyczny czujnik poziomu soli, który informuje nas o konieczności jej dosypania. Gdy poziom soli jest niski na panelu sterującym urządzania miga  dioda, wskazująca na konieczność uzupełnienia zbiornika. Zmiękczacze Aquahome SMART wyposażone są w moduł WiFi, dzięki któremu użytkownik urządzenia może na bieżąco kontrolować poziom soli w zbiorniku z dowolnego miejsca za pomocą aplikacji mobilnej. Będzie także otrzymywać powiadomienia sms lub email o jej niskim poziomie, co pozwoli zapobiec sytuacji, w której zmiękczacz będzie pozbawiony dostępu do soli.

Dodawanie soli do zmiękczacza – praktyczne wskazówki

  • Przy dodawaniu soli po raz pierwszy, należy upewnić się, że w zbiorniku solanki jest ok. 10 cm wody.
  • O tym, ile soli dosypać „na raz” do zmiękczacza decyduje pojemność jego zbiornika na sól. Nie zaleca się jednak uzupełniać go do pełna. Optymalne będzie dosypanie soli do ¾ pojemności zbiornika.
  • Zapas soli w zbiorniku warto uzupełnić, gdy tabletki będą znajdowały się na poziomie 2.
  • Przed dodaniem soli do zbiornika należy upewnić się, czy przy jego dnie nie powstał złóg solny i w razie potrzeby rozbić go. Warto również przemieszać pozostałą w zbiorniku sól np. drewnianym czy plastikowym kijem.
  • W miejscach wilgotnych lepiej jest utrzymywać połowiczny poziom soli i dodawać ją częściej.

Więcej na temat eksploatacji stacji zmiękczającej wodę dowiesz się z poradnika wideo:

Pozostałe

zobacz wszystkie »