+
Logo Viessmann
Zobacz nasze stacje i filtry

Ile soli zużywa stacja zmiękczająca wodę?

1 lutego 2024

Ile soli zużywa stacja zmiękczająca wodę?

Jednym z materiałów eksploatacyjnych, niezbędnych do prawidłowej pracy stacji zmiękczającej wodę, jest sól tabletkowana. Jej zużycie uzależnione jest m.in. od zużycia wody w budynku oraz sposobu, w jaki zmiękczacz wody się regeneruje.

Stacje zmiękczające wodę wykorzystują sól tabletkowaną do przygotowania solanki (roztworu wody i soli), którą przepłukiwane jest złoże podczas regeneracji. W czasie tego procesu zatrzymane przez złoże jony wapnia i magnezu są z niego wypłukiwane, a złoże zostaje ponownie naładowane jonami sodu, co czynie je gotowe do dalszego zmiękczania twardej wody. W zmiękczaczach stosuje się sól do uzdatniania wody – tabletkowaną, w kostkach lub gruboziarnistą o zawartości zanieczyszczeń poniżej 1%.

Czy zużycie soli przez zmiękczacz wody jest zawsze takie sam0?

Zużycie soli przez stacje zmiękczające wodę Aquahome jest prawie zawsze inne. Zależy ono od tego, jaką minimalną dawkę soli może zastosować urządzenie do regeneracji. Stacje uzdatniania wody Aquahome działają w oparciu o algorytm OPC5 pracujący na 5 różnych pojemności jonowymiennych i wybierają zawsze tę najkorzystniejszą pod kątem zużycia materiałów eksploatacyjnych. Wykonanie regeneracji w odpowiednim momencie przed wyczerpaniem się pojemności jonowymiennej pozwala na stosowanie niższych dawek soli, jednak częstsze regeneracje pochłaniają sumarycznie więcej wody. Dlatego też urządzenie nie wykonuje regeneracji codziennie lub co dwa dni, lecz w optymalnym punkcie, co do zużycia soli i wody.

Jakie jest zużycie soli tabletkowanej przez zmiękczacz wody?

Na potrzeby porównania, w ulotkach każdej stacji uzdatniania wody Aquahome podano maksymalną ilość soli i wody zużywanych przez dane urządzenie. Przykładowo:

  • stacje uzdatniania wody Aquahome 20 SAMRT (idealne do domów jednorodzinnych z 1 lub 2 łazienkami, zamieszkałych przez 4 osoby) zużywają maksymalnie 3,2 kg soli na regenerację,
  • stacje Aquahome 30 SMART (przeznaczone dla większych domów, zamieszkałych przez więcej niż 5 osób, z więcej niż 2 łazienkami) zużywają do 3,9 kg soli na regenerację,
  • natomiast stacje Aquhome Mix SMART (przeznaczone do uzdatniania wody studziennej) zużywają do 3,9 kg soli na regenerację.

Porównując te wartości warto pamiętać, że stacje Aquahome praktycznie nigdy nie regenerują się w pełni, tylko w oparciu o zilustrowany wyżej algorytm. Dzięki jego zastosowanemu w stacjach uzdatniania wody Aquahome sól tabletkowaną uzupełnia się nawet raz na kilka miesięcy, podczas gdy wiele konkurencyjnych zmiękczaczy dostępnych na rynku wymaga powtarzania tej czynności średnio raz w miesiącu, co przekłada się na wyższe koszty eksploatacji tych urządzeń.

Zużycie soli pod kontrolą

Jeżeli zmiękczacz zużyje całą sól i nie zostanie ona na czas uzupełniona do domowej instalacji będzie trafiała twarda woda. Aby tego uniknąć należy kontrolować poziom soli w urządzeniu. W tym celu wystarczy podnieś pokrywę zbiornika solanki. Czynność tę zaleca się wykonywać w miarę regularnie. Inteligentne stacje uzdatniania wody Aquahome SMART wyposażone są w moduł WiFi, umożliwiający kontrolowanie pracy urządzenia za pomocą aplikacji mobilnej iQUA na smartfonie. Aplikacja dostarcza informacje m.in. na temat liczby dni pozostałych do wyczerpania się zapasu soli, a także wysyła powiadomienia przypominające o jej niskim poziomie i konieczności uzupełnienia zapasu.

Pozostałe

zobacz wszystkie »