+
Logo Viessmann
Zobacz nasze stacje i filtry

Modernizujesz system grzewczy? Zadbaj o miękką wodę w instalacji!

24 czerwca 2024

Modernizujesz system grzewczy? Zadbaj o miękką wodę w instalacji!

Dlaczego, decydując się na modernizację systemu grzewczego, warto zadbać również o miękką wodę w instalacji? Jakie korzyści przynosi montaż zmiękczacza wody w modernizowanej kotłowni?

Modernizacja systemu grzewczego to inwestycja, która może przynieść znaczące oszczędności na kosztach ogrzewania budynku oraz poprawić komfort życia domowników. Aby w pełni wykorzystać potencjał nowego systemu i jego długą, bezawaryjną pracę, warto zadbać o jakość wody w domowych instalacjach. Twarda woda może bowiem powodować liczne problemy, takie jak osadzanie się kamienia kotłowego w rurach i na wymiennikach ciepła, co negatywnie wpływa na nie tylko na żywotność i bezawaryjność urządzeń grzewczych ale również na ich efektywność!

Dlaczego twarda woda jest problemem?

Twarda woda zawiera wysokie stężenia jonów wapnia i magnezu, które podczas podgrzewania wytrącają się w postaci kamienia kotłowego. Osady te odkładają się na ściankach wymienników ciepła, rur i innych elementach, prowadząc do kilku problemów:

  • obniżona efektywność grzewcza: warstwa kamienia kotłowego działa jak izolator, który utrudnia wymianę ciepła. Aby dostarczyć tę samą ilość ciepła urządzenie zużywa więcej energii. Skutkuje to wyższymi kosztami eksploatacji kotła czy pompy ciepła, nawet o 20%;
  • skrócona żywotność urządzeń: osady z kamienia mogą powodować korozję oraz uszkodzenia mechaniczne elementów systemu grzewczego, co z kolei prowadzi do częstszych awarii i kosztownych napraw;
  • zwiększone ryzyko awarii: warstwa osadów z kamienia zmniejsza przekrój rur i może prowadzić do przegrzewania się urządzeń, a w skrajnych przypadkach nawet do ich uszkodzenia.

Jakie korzyści przynosi montaż zmiękczacza wody?

Montaż centralnego zmiękczacza i użytkowanie miękkiej wody przynoszą wiele korzyści, które przekładają się m.in. na oszczędności i dłuższą żywotność systemu grzewczego:

  • lepsza efektywność energetyczna systemu grzewczego: brak osadów z kamienia oznacza, że wymienniki ciepła pracują efektywniej, co przekłada się na mniejsze zużycie energii i niższe rachunki za ogrzewanie;
  • dłuższa żywotność urządzeń: zmiękczona woda minimalizuje ryzyko korozji oraz uszkodzeń mechanicznych, co wydłuża okres eksploatacji systemu grzewczego i zmniejsza ryzyko awarii oraz napraw;
  • mniejsze ryzyko awarii: poprawny przepływ wody i brak osadów z kamienia to stabilna praca urządzeń grzewczych i brak ryzyka nagłych, niespodziewanych awarii, powodowanych przez kamień kotłowy.

Jak zmiękczać wodę w domu?

Najpopularniejszym, sprawdzonym rozwiązanie problemu twardej wody z domu jest montaż zmiękczacza wody. To centralne urządzenie, do którego w pierwszej kolejności trafia woda, zanim przepłynie dalej do domowej instalacji wodnej i korzystających z niej urządzeń.  Przepływając przez zmiękczacz jony odpowiedzialne za twardość wody wyłapywane są przez specjalną żywice jonowymienną i zastępowane jonami sodu. Dzięki temu do wszystkich punktów poboru oraz do urządzeń grzewczych trafia już odpowiednio zmiękczona woda. Modernizacja kotłowni to dobry moment na montaż zmiękczacza wody. Dzięki niemu nowemu urządzeniu grzewczemu nie będzie zagrażać tzw. kamień kotłowy, co pozwoli zachować jego długą żywotność, bezawaryjną pracę i wysoką efektowność. Podczas modernizacji instalator znajdzie odpowiednie miejsce na montaż zmiękczacza. Model urządzenia można dostosować zarówno do jej zużycia w budynku jak i miejsca, jakim dysponujemy na urządzenie w modernizowanym pomieszczeniu. Wśród zmiękczaczy wody dostępne są zarówno urządzenia, które zmiękczą wodę nawet w dużym domu, jak Aquahome 30 SMART oraz bardziej kompaktowe modle, które można zamontować np. pod kotłem wiszącym, jak Aquahome Compact.

 

Inwestycja w zmiękczacz wody to krok, który umożliwi bezproblemową i oszczędną eksploatacją nowego systemu grzewczego przez długie lata jego użytkowania.

 

Pozostałe

zobacz wszystkie »