+
Logo Viessmann
Zobacz nasze stacje i filtry

Miejsce na zmiękczacz wody. Jak dobrze wybrać miejsce montażu stacji uzdatniania?

23 maja 2024

Miejsce na zmiękczacz wody. Jak dobrze wybrać miejsce montażu stacji uzdatniania?

Najlepszym rozwiązaniem problemu twardej wody w domu jest montaż centralnego zmiękczacza. To urządzenie montowane na początku instalacji wodnej działa na zasadzie wymiany jonowej, wymieniając jony wapnia i magnezu, odpowiadające w głównej mierze za twardość wody, na jony sodu. Zmiękczacz może zredukować nawet bardzo wysoki poziom twardości wody. Aby jednak urządzenie mogło działać prawidłowo i ekonomicznie, kluczowe jest zapewnienie mu odpowiednich warunków pracy. Sprawdź, gdzie zlokalizować zmiękczacz wody, aby maksymalnie wykorzystać jego potencjał i uniknąć ewentualnych problemów związanych z jego użytkowaniem.

Miejsce włączenia zmiękczacza wody do instalacji

 • Jeśli woda dostarczana do domu pochodzi z własnego ujęcia, zmiękczacz należy zlokalizować w miarę możliwości blisko hydroforu. Stację zmiękczającą włącza się do instalacji za zbiornikiem hydroforowym.
 • Gdy dom podłączony jest do sieci wodociągowej zmiękczacz powinien znajdować się jak najbliżej wodomierza mierzącego całość wody w gospodarstwie domowym. Stację włącza się do instalacji za licznikiem wody.
 • Aby do instalacji grzewczej w domu docierała już odpowiednio zmiękczona woda, co uchroni urządzenia grzewcze przed kamieniem kotłowym, zmiękczacz należy włączyć do instalacji przed podgrzewaczem wody, kotłem czy pompą ciepła.
  Należy przy tym zwrócić uwagę, aby temperatura wody w miejscu podłączenia nie przekraczała 49°C (jest to maksymalna temperatura wody, którą urządzenie może zmiękczać). Zaleca się, aby między zmiękczaczem wody a podgrzewaczem czy kotłem zainstalować zawór zwrotny, który zapobiegnie cofnięciu się gorącej wody na zmiękczacz. Jest to ważne, ponieważ zbyt gorąca woda może doprowadzić do zniszczenia elementów zaworu sterującego i żywicy jonowymiennej.
 • Woda używana na zewnątrz budynku, np. do podlewania ogrodu, z reguły nie wymaga zmiękczania. Jej zmiękczanie jest też nieekonomiczne. Z tego względu zmiękczacz włącza się do instalacji za zaworem wody użytkowanej na zewnątrz.

O czym jeszcze warto pamiętać, planując miejsce na zmiękczacz wody?

 • Zmiękczacz powinien być zamontowany w miejscu, w którym temperatura nie spada poniżej 4°C, co uchroni urządzenie przed zamarznięciem. Jest to ważne, ponieważ w razie zamarznięcia zmiękczacz ulegnie zniszczeniu, a gwarancja producenta nie obejmuje tego rodzaju uszkodzeń.
 • Przygotowując miejsce dla zmiękczacza wody należy pamiętać również, aby umiejscowić urządzenie w bezpośrednim sąsiedztwie odpływu kanalizacyjnego, do którego odprowadzane są popłuczyny powstałe podczas regeneracji złoża jonowymiennego.
 • Stacje zmiękczające wodę Aquahome zasilane są prądem o napięciu 28V. Do podłączenia urządzenia należy użyć transformatora z przewodem elektrycznym, który dostarczany jest razem ze zmiękczaczem.
 • Zmiękczacz musi być zawsze podłączony do zasilania elektrycznego. Gniazdko z uziemieniem powinno znajdować się w bezpośrednim sąsiedztwie urządzenia.
 • Aby zapewnić stacji zmiękczającej wodę zasilanie na wypadek przerwy w dostawie energii elektrycznej podczas regeneracji, co może spowodować zwiększone zużycie wody, do podłączenia urządzenia zaleca się zastosowanie zasilacza awaryjnego UPS.

Pozostałe

zobacz wszystkie »