+
Logo Viessmann
Zobacz nasze stacje i filtry

Czy przydomowa oczyszczalnia ścieków pozwala na montaż zmiękczacza?

15 lipca 2018

Czy przydomowa oczyszczalnia ścieków pozwala na montaż zmiękczacza?

Zmiękczacz wody to urządzenie, którego montaż zaleca się w przypadku większości polskich domów, ponieważ woda w Polsce odznacza się stosunkowo wysoką twardością. Czy zmiękczacz wody można jednak zainstalować w każdym domu – zarówno tym podłączonym do kanalizacji, jak i do budynku z przydomową oczyszczalnią ścieków?

Jak działa zmiękczacz wody?

Prawidłowe działanie zmiękczacza wody ze złożem jonowymiennym wymaga jego regularnej regeneracji. W początkowym etapie pracy zmiękczacza złoże naładowane jest jonami sodu. Gdy twarda woda przepływa przez zmiękczacz złoże zatrzymuje jony wapnia i magnezu opowiedziane za twardość. W ich miejsce wodzie przekazywane są jony sodu. Najprościej ujmując, właśnie w taki sposób twarda woda zmieniana jest w wodę miękką.
Złoże jonowymienne może zatrzymać ograniczoną ilość jonów wapnia i magnezu. Gdy jego pojemność się kończy musi zostać zregenerowane, czyli ponownie naładowane jonami sodu. W tym celu stosuje się solankę, czyli roztwór soli tabletkowanej i wody. Oba te składniki zmiękczacz wody dozuje sobie samodzielnie i wykorzystuje do płukania złoża. Po zakończonej regeneracji ze zmiękczacza usuwany jest nadmiar solanki i oderwane od złoża jony wapnia i magnezu, czyli tzw. popłuczyny. Szacuje się, że stanowią one około 5% całkowitej objętości zmiękczonej wody. Popłuczyny to woda wodociągowa o zwiększonej zawartości chlorków – w granicach 70-85 mgCl/dm3. Wprowadzanie ich do komunalnych instalacji ściekowych jest bezpieczne i dopuszczalne (norma wynosi 1000 mgCl/dm3).

Czy popłuczyny z solanki mogą być odprowadzane również do przydomowych oczyszczalni ścieków?

W tym przypadku producenci zmiękczaczy wody zalecają się zachować pewne środki ostrożności. Dlaczego? Między innymi z uwagi na sposób działania przydomowych oczyszczalni ścieków ze złożem biologicznym lub osadem czynnym. Do procesu oczyszczania wykorzystują one bowiem bakterie, które rozkładają zawarte w ściekach szkodliwe substancje organiczne. Chlorki znajdujące się w popłuczynach odprowadzanych ze zmiękczacza wody mogą spowodować zmniejszenie ilości kultur bakterii bytujących w zbiorniku i w pewnym stopniu obniżyć sprawność procesu oczyszczania ścieków. Rozwiązaniem w takiej sytuacji może być stosowanie biopreparatów bogatych w bakterie (np. Bacti Plus, Alpha Septer, Biolatrin, Microbec). Niemniej decydując się na przydomową oczyszczalnię ścieków oraz zmiękczacz wody, warto upewnić się czy producent wybranej przez nas oczyszczalni dopuszcza takie rozwiązanie.

Pozostałe

zobacz wszystkie »