+
Logo Viessmann
Zobacz nasze stacje i filtry

Wytyczne instalacyjne dla stacji uzdatniania wody

22 lutego 2022

Wytyczne instalacyjne dla stacji uzdatniania wody

Stacja zmiękczająca wodę staje się już nieodzownym elementem wyposażenia każdego budynku, do którego dostarczana jest twarda woda. Montaż takiej stacji powinien być wykonywany przez wykwalifikowanego instalatora, zaznajomionego z wytycznymi instalacyjnymi dla danego urządzenia. Czego należy przestrzegać, montując zmiękczacz wody Aquahome?

Miejsce montażu zmiękczacza wody

  • Lokalizacja: stację uzdatniania wody najczęściej montuje się w kotłowni, piwnicy lub garażu. W małych domach i mieszkaniach sprawdzą się niewielkie modele, które można ukryć np. w szafce kuchennej. Stacji nie należy montować w miejscach narażonych na mróz lub opady oraz w miejscach z bezpośrednim dostępem światła słonecznego.
  • Podłączenie do kanalizacji: do prawidłowej pracy zmiękczacza wody niezbędne jest podłączenie odpływu popłuczyn do kanalizacji. W tym celu zaleca się wykorzystanie wpustu/odpływu podłogowego zlokalizowanego w pobliżu zmiękczacza. Jeśli nie ma takiej możliwości, odpływ można podłączyć do innego wyjścia do kanalizacji – takiego jak podłączenie „pralkowe” lub podłączenie do syfonu najbliższej umywalki.
  • Zasilanie elektryczne: zmiękczacz wymaga podłączenia do gniazda elektrycznego 220 – 240 V, 50/60 Hz, znajdującego w suchym miejscu w odległości do 2 metrów.

Parametry wody

  • Temperatura wody: minimalna temperatura wody wchodzącej do zmiękczacza to 5°C, maksymalna to 49°C.
  • Limity ciśnienia w instalacji: minimalne ciśnienie wody na wlocie to 1,4 bar. Maksymalne dopuszczalne ciśnienie na wlocie wynosi 8,6 bar. W razie konieczności zaleca się użyć zaworu redukcyjnego.
  • Przepływ na zasilaniu: zmiękczacz wody do prawidłowej regeneracji wymaga wydajności instalacji wodnej minimum 11 l/min.

Ważne!

  • Przed instalacją zmiękczacza należy zamknąć główny zawór wody.
  • Niezbędnym elementem instalacji wodnej zasilającej zmiękczacz jest filtr mechaniczny o progu filtracji min. 100 µm. Zapewnia on wstępną filtrację wody, zatrzymując drobne zanieczyszczenia stałe, jak piasek, muł lub cząsteczki rdzy, oraz chroni głowicę zmiękczacza wody.

Schemat poglądowy instalacji do zmiękczacza wody:

 

  • Zmiękczacz wody Aquahome wymaga również montażu zaworu obejścia by-pass dołączonego do zestawu. Umożliwia on zamknięcie dopływu wody do zmiękczacza na wypadek naprawy, przy zachowaniu dostępności wody w instalacji domowej.

Wszystkie informacje i szczegóły dotyczące prawidłowego podłączenia i ustawienia zmiękczaczy wody Aquahome znaleźć można w instrukcji montażu urządzenia na www.aquahome.pl

Pozostałe

zobacz wszystkie »