+
Logo Viessmann
Zobacz nasze stacje i filtry

Sposób na twardą wodę w mieszkaniu

6 listopada 2021

Sposób na twardą wodę w mieszkaniu

Masz dość osadów z kamienia w czajniku, na bateriach i na kabinie prysznicowej? Mieszkasz w bloku lub kamienicy i nie masz miejsca na montaż standardowych zmiękczaczy wody? Myślisz, że jedyne co możesz zrobić, to korzystać z dzbanków filtracyjnych? Nic bardziej mylnego. W ofercie producentów znajdziesz zmiękczacze przeznaczone do montażu również w niewielkich domach oraz mieszkaniach.

Twarda woda to nic dobrego

Twarda woda powoduje powstawanie uciążliwych, trudnych do usunięcia osadów kamiennych, m.in. na łazienkowej i kuchennej armaturze. Osady kamienne niszczą też domowe AGD i powodują powstawanie kamienia kotłowego, odpowiedzialnego m.in. za wzrost kosztów ogrzewania (warstwa 1,5 mm kamienia kotłowego na orurowaniu zwiększa zużycie energii o 16%, z kolei warstwa 12,7 mm zwiększa zużycie energii nawet o 64%). Twarda woda wpływa niekorzystnie również na kondycję włosów i skóry.
Skutecznym sposobem na rozwiązanie problemu twardej wody jest montaż zmiękczacza. Zmiękczacz wody usuwa z niej kationy wapnia i magnezu odpowiedzialne za twardość, zmieniając wodę twardą w miękką. Montaż takiego urządzenia wymaga jednak odpowiedniej ilości miejsca, o które może być trudno w mieszkaniu o niedużym metrażu.

Osady kamienne z twardej wody to nie tylko problem natury estetycznej. Oznaczają one również czaso- i pracochłonne sprzątanie, niszczenie sprzętów AGD oraz mniejszą wydajność urządzeń grzewczych, mających kontakt z podgrzewaną wodą.

Zmiękczacz do bloku

Czołowi producenci urządzeń uzdatniających wodę mają w swojej ofercie różne modele zmiękczaczy wody, również takie o niewielkich gabarytach. Kompaktowa obudowa, która jest jednocześnie zbiornikiem na sól do regeneracji złoża sprawia, że taki zmiękczacz zajmuje niewiele miejsca i może zostać z powodzeniem zainstalowany np. pod kotłem wiszącym. Zmieści się również w szafce kuchennej. Co najważniejsze, takie centralne stacje zmiękczania wody pitnej i użytkowej uzdatniają wodę na potrzeby całego mieszkania. Oznacza to, że przed osadami kamiennymi chroniona jest cała instalacja z wszystkimi urządzeniami podłączonymi za zmiękczaczem. Instalowanie jednego urządzenia uzdatniającego na potrzeby całego mieszkania czy domu to bardzo komfortowe w eksploatacji rozwiązanie, ponieważ ewentualne uzupełnianie środka do regeneracji czy wymiana filtra następują w jednym miejscu.

Zmiękczacz wody Aquahome Fit

Zmiękczacz wody Aquahome Fit ma wymiary jedynie 65x30x48 cm. Dzięki czemu zmieści się np. w szafce kuchennej.

O czym warto wiedzieć?

Nowoczesne zmiękczacze wody przeznaczone m.in. do montażu w budynkach wielorodzinnych to urządzania całkowicie zautomatyzowane. Na bieżąco uzdatniają wodę – zanim trafi ona do punktu poboru, czyli kranu, przepływa przez złoże jonowymienne znajdujące się w zmiękczaczu. Złoże z czasem traci jednak zdolność zmiękczania wody i wymaga regeneracji. Do prawidłowej pracy zmiękczacz potrzebuje soli regeneracyjnej – uzupełnianie jej zapasu w zbiorniku to jedna z nielicznych czynności obsługowych, wymaganych od użytkownika zmiękczacza.
Sama regeneracja zmiękczacza wody również następuje automatycznie. W przypadku nowoczesnych urządzeń Aquahome Compact czy Aquahome Fit o niewielkich wymiarach, regeneracja nie następuje w momencie całkowitej utraty zdolności zmiękczania, lecz nieco wcześniej. Zapewnia to mniejsze zużycie soli regeneracyjnej, przy zachowaniu pełnej efektywności zmiękczania.

źródło: kotly.pl

Pozostałe

zobacz wszystkie »