+
Logo Viessmann
Zobacz nasze stacje i filtry

Jak twarda woda wpływa na zdrowie i wygląd?

15 grudnia 2017

Jak twarda woda wpływa na zdrowie i wygląd?

Jakość wody, z której korzystamy podczas codziennej toalety ma duży wpływ na kondycję naszych włosów i skóry, zwłaszcza, gdy jest ona wrażliwa. Wysuszona skóra i przesuszone włosy to niektóre problemy, z jakimi borykają się użytkownicy twardej wody.

Pojęcie „twarda woda”, oznacza wodę o wysokiej zawartości minerałów, zazwyczaj wapnia i magnezu. Stopień twardości staje się większy w miarę wzrostu zawartości składników mineralnych w wodzie. Niestety większość gospodarstw domowych w Polsce ma do czynienia z twardą wodą. Powoduje ona nie tylko powstawanie uciążliwych osadów kamiennych, ale również wpływa niekorzystnie na skórę i włosy. Z problemem twardej wody można się na szczęście uporać w szybki sposób, montując zmiękczacza wody.

„SKUTKI UBOCZNE” MYCIA WŁOSÓW W TWARDEJ WODZIE

Twarda woda może powodować, że włosy stają się przesuszone i matowe. Tracą też objętość, loki zaczynają się puszyć, włosy są trudne w rozczesaniu. Mycie włosów w twardej wodzie może również prowadzić do ich wypadania i przerzedzenia. Dzieje się tak, ponieważ każdy włos składa się z niewielkich łusek,ułożonych podobnie jak dachówki na dachu, a twarda woda powoduje unoszenie się łusek, co z kolei sprawia, że włosy są narażone na przesuszenie, stają się szorstkie, plączą się i łatwo łamią. Stosowanie droższych kosmetyków i odżywek do mycia może w pewnym stopniu zniwelować negatywne oddziaływanie jonów wapnia i magnezu na włosy, ale nie rozwiązuje całkowicie problemu. Ponieważ włosy nie są gładkie, trudniej jest spłukać z nich szampon, odżywkę czy inne kosmetyki pielęgnacyjne. Nieodpowiednio spłukane produkty pozostają na włosach, obciążając je. Ponadto działanie szamponów czy odżywek w twardej wodzie jest mniej skuteczne. Aby osiągnąć wymagany efekt myjący stosujemy więc ich więcej. Ponieważ preparaty myjące i odżywki nie są łatwo rozpuszczalne w wodzie, mogą powodować też powstawanie niewidocznych dla oka osadów na mieszkach włosowych. Wszystko to wpływa na kiepską kondycję włosów.

NEGATYWNY WPŁYW TWARDEJ WODY NA SKÓRĘ

Jak już wspomniano, twarda woda utrudnia rozpuszczanie się preparatów myjących w wodzie, co skutkuje ich mniejszą skutecznością oraz utrudnia ich spłukiwanie. Wapń i magnez zawarte w twardej wodzie powodują, również że skóra staje się bardziej sucha, co może prowadzić do jej podrażnienia. W efekcie konieczne jest stosowanie większej ilości kremów i balsamów nawilżającym oraz specjalistycznych kosmetyków do skóry. Ponadto, gdy skóra jest niewłaściwie spłukiwana ze środków myjących jej pory są zatykane. Może to doprowadzić do powstawania wyprysków. Podsumowując, im dłużej i częściej skóra ma kontakt z twardą wodą, tym bardziej i trwalej pogarsza się jej ogólna kondycja.
Warto też wiedzieć, że twarda woda może być przyczyną egzemy u niemowląt. Wskazują na to badania opublikowane 28 kwietnia 2016 r. w Journal of Allergy and Clinical Immunology. Badanie obejmowało 1300 dzieci w wieku 3 miesięcy z całej Wielkiej Brytanii i wykazało, że u dzieci zamieszkujących na terenach z twardą wodą, prawdopodobieństwo wystąpienia egzemy wzrosło do 87%.

ZMIĘKCZACZ WODY NA RATUNEK

Wszystkie powyższe problemy można rozwiązać montując zmiękczacz wody, który zmienia wodę twardą w miękką. W miękkiej wodzie wszelkie szampony, odżywki, mydła i inne środki higieny lepiej spełniają swoją funkcję. Możemy też mniej ich stosować, ponieważ dobrze się rozpuszczają i pienią w wodzie miękkiej.
Miękka woda nie zawiera jonów wapnia i magnezu, które usztywniają włosy, dzięki temu mycie w zmiękczonej wodzie sprawia, że włosy są bardziej podatne na układanie.
Również kondycja skóry poprawia się po kontakcie z miękką wodą. Nie staje się ona po wymyciu sucha i napięta. Jest też bardziej odporna na podrażnienia. Dzięki zmiękczaczowi możemy zrezygnować z wklepywania w skórę dużych ilości kosmetyków nawilżających czy stosowania specjalistycznych, drogich kremów, mających na celu poprawę jej wyglądu.

Oryginał artykułu opublikowany na www.kotly.pl

Pozostałe

zobacz wszystkie »