Montaż zmiękczacza wody: czy możesz zrobić to samodzielnie?
21 listopada 2024
Wiele osób rozważających zakup zmiękczacza wody zastanawia się, czy po zakupie urządzenia może przeprowadzić jego montaż samodzielnie. Aby zmiękczacz działał skutecznie i bezawaryjnie wymaga spełnienia specyficznych warunków instalacyjnych. W tym artykule podpowiemy, jakie są podstawowe wytyczne montażowe i kto może podjąć się instalacji domowej stacji zmiękczającej wodę.
Gdzie zamontować zmiękczacz wody?
Zmiękczacz powinien być zamontowany na głównym przyłączu wody zimnej – aby zmiękczał wodę zanim trafi ona do poszczególnych punktów poboru wody w domu. Najczęściej wybieranym miejscem jest kotłownia, piwnica lub specjalne pomieszczenie gospodarcze. Pomieszczenie powinno być suche i zabezpieczone przed mrozem. Ważne jest, aby zamontować stację zmiękczającą wodę przed urządzeniem grzewczym (np. kotłem centralnego ogrzewania). W ten sposób instalacja i domowe źródło ciepła będą zabezpieczone przed kamieniem kotłowym.
Wymagania instalacyjne
Podstawowe wymagania instalacyjne dla zmiękczacza wody obejmują:
- dostęp do wody i kanalizacji – zmiękczacz musi mieć podłączenie do systemu wodnego oraz odpływu kanalizacyjnego, do którego odprowadzane będą popłuczyny po regeneracji urządzenia. Zaleca się odpływ podłogowy zlokalizowany w pobliżu zmiękczacza.
- gniazdo elektryczne – aby umożliwić działanie mechanizmów sterujących, które automatyzują pracę i regenerację zmiękczacza niezbędne jest podłączenie urządzenia do prądu. Zmiękczacz wymaga gniazda 220-240 V, 50/60 Hz z uziemieniem, chronionego przed przepięciami za np. pomocą wyłącznika różnicowego lub bezpiecznika. Gniazdo powinno znajdować się w suchym miejscu, w odległości do 2 metrów.
- filtr wstępny – zaleca się zainstalować przed zmiękczaczem filtr mechaniczny o progu filtracji min. 100 μm. Zabezpieczy on głowicę urządzenia przed ewentualnymi uszkodzeniami mechanicznymi.
- by-pass – zawsze należy montować zawór obejścia by-pass dołączony do zestawu lub trójzaworowy układ obejścia by-pass. Zawory obejścia by-pass umożliwiają zamknięcie dopływu wody do zmiękczacza na wypadek naprawy, przy zachowaniu dostępności wody w instalacji domowej.
Montaż zmiękczacza wody w kilku krokach
- Przygotowanie do montażu: przed montażem należy zadbać o odpowiednie miejsce, z dostępem do odpływu, wody i prądu. Należy też upewnić się, czy spełnione są wszystkie warunki dotyczące wody wchodzącej do zmiękczacza, jej przepływu i ciśnienia.
W przypadku stacji uzdatniania wody Aquahome:
- maksymalna temperatura wody wchodzącej do urządzenia nie powinna przekraczać 49°C;
- minimalny przepływ to 11 litrów wody na minutę na wlocie;
- maksymalne dopuszczalne ciśnienie na wlocie to 8,6 bar.
Przed instalacją należy zamknąć główny zawór wody.
- Podłączenie zmiękczacza wody do instalacji: do podłączenia zmiękczacza do instalacji stosuje się zgrzewane rury polipropylenowe. Instalację zmiękczacza można wykonać też za pomocą elastycznych węży przyłączeniowych, które tłumią drgania i umożliwiają elastyczne ustawienie urządzenia, co jest istotne zwłaszcza przypadku ograniczonej powierzchni do montażu zmiękczacza.
- Podłączenie do kanalizacji: po wymierzeniu i przycięciu węża odpływowego (o średnicy nie mniejszej niż jeden cal) podłącza się go do złącza odpływowego zmiękczacza wody i mocuje np. za pomocą opaski zaciskowej. Drugą stronę węża wprowadza się do rury odpływowej.
Do rury kanalizacyjnej należy poprowadzić wąż przelewowy zbiornika solanki. - Podłączenie zmiękczacza wody do prądu: podłączenie zmiękczacza wody do gniazdka elektrycznego i uruchomienie urządzenia to ostatni etap instalacji urządzenia.
Po instalacji należy wykonać test ciśnieniowy w celu wykrycia wycieków.
Kto może podłączyć zmiękczacz wody?
Montaż zmiękczacza wody wymaga dokładności, znajomości zasad hydrauliki oraz dostępu do odpowiednich narzędzi. Instalacja urządzenia musi być zgodna z krajowymi przepisami dotyczącymi robót hydraulicznych i elektrycznych oraz wytycznymi producenta. Montaż stacji zmiękczające wody warto zlecić hydraulikowi, zalecane jest jednak, aby instalacji dokonał przeszkolony specjalista, ponieważ w przypadku montażu urządzenia w sposób niezgodny z zaleceniami producenta gwarancja nie będzie obowiązywać. Profesjonalny montaż gwarantuje poprawne działanie urządzenia oraz spełnienie wszystkich wymogów technicznych.
Pierwsze uruchomienie stacji #Aquahome należy zlecić wyszkolonemu instalatorowi. Fachowca najbliżej miejsca zamieszkania znaleźć można na stronie: https://aquahome.pl/uruchomienie/