+
Logo Viessmann
Zobacz nasze stacje i filtry

Montaż stacji uzdatniania wody – gdzie i jak instalować zmiękczacz?

24 lutego 2018

Montaż stacji uzdatniania wody – gdzie i jak instalować zmiękczacz?
Z problemem twardej wody w domu można się uporać inwestując w zmiękczacz. To automatyczne urządzenie usuwa z wody kationy wapnia i magnezu odpowiedzialne za twardość, dzięki czemu do poszczególnych punktów poboru trafia zmiękczona już woda. O czym warto wiedzieć, planując montaż zmiękczacza?

Aby zmiękczacz wody funkcjonował prawidłowo, należy zapewnić mu odpowiednie warunki pracy – m.in. ciśnienie wody oraz natężenie jej przepływu. Nie bez znaczenia jest również miejsce montażu zmiękczacza.

CIŚNIENIE I NATĘŻENIE PRZEPŁYWU WODY

Prawidłowa praca zmiękczacza uzależniona jest od ciśnienia wody w sieci. Wartość ciśnienia mieści się zazwyczaj w przedziale 1 – 10 bar i może się różnić m.in. w zależności od regionu kraju. Ciśnienie wody doprowadzanej do zmiękczacza nie powinno być niższe niż 1,4 bara, ani wyższe niż 8,0 barów. W przypadku niskiego ciśnienia, poniżej 1,4 bara, producenci zalecają montaż hydroforu czyli urządzenia, które ma podnieść ciśnienie do żądanej wartości.
W przypadku bardzo wysokiego ciśnienia wody, które przekracza wartość 8 barów, zaleca się montaż reduktora. Jego zadaniem jest obniżenie wysokiego ciśnienia wejściowego do zadanego po stronie wyjściowej.
Warto wiedzieć, że w ciągu doby mogą występować duże zmiany ciśnienia wody. Na przykład nocą w związku z jej niższym poborem zauważa się często znaczny wzrost ciśnienia. Aby kontrolować tę wartość, proponuje się doposażenie instalacji w manometry (przyrządy pomiarowe). Przed wahaniami ciśnienia w ciągu dobry również uchroni nas montaż reduktora.
Aby zmiękczacz funkcjonował prawidłowo, minimalne natężenie przepływu na wejściu powinno wynosić 11,0 l/min.

MONTAŻ ZMIĘKCZACZA W ODPOWIEDNIM MIEJSCU

Gdy zmiękczacz będzie zasilany wodą z własnego ujęcia należy go umiejscowić w miarę możności blisko hydroforu. Montaż zmiękczacza należy też zaplanować w bezpośrednim sąsiedztwie odpływu kanalizacyjnego. Jego prawidłowa praca wymaga bowiem odprowadzania do kanalizacji popłuczyn. W tym celu stosuje się dostarczany wraz z urządzeniem wąż.
Podłączając zmiękczacz przed podgrzewaczem wody lub kotłem należy również zwrócić uwagę, aby temperatura wody w miejscu podłączenia nie przekraczała 49ºC. Zbyt gorąca woda mogłaby doprowadzić do zniszczenia elementów zaworu sterującego i żywicy jonowymiennej. Aby zapobiec cofnięciu się gorącej wody na zmiękczacz, między zmiękczaczem a podgrzewaczem wody lub kotłem zaleca się zainstalować zawór zwrotny.
Zmiękczacz należy też zamontować w miejscu nienarażonym na zamarznięcie, gdyż mogłoby ono doprowadzić do zniszczenia urządzenia. Temperatura otoczenia, w którym pracuje zmiękczacz, nie może być niższa niż 4ºC.

oryginalny artykuł: kotly.pl

Pozostałe

zobacz wszystkie »