+
Logo Viessmann
Zobacz nasze stacje i filtry

Modernizacja kotłowni a zmiękczacz wody

30 marca 2023

Modernizacja kotłowni a zmiękczacz wody

W wielu domach wciąż pracują nieefektywne kotły na paliwa stałe i wysłużone urządzenia gazowe. Potrzeba zredukowania kosztów ogrzewania, zapewnienia oczekiwanego komfortu cieplnego, poprawy komfortu użytkowania systemu grzewczego oraz redukcji zanieczyszczeń emitowanych do powietrza, którym oddychamy skłania coraz większą liczbę inwestorów do wymiana urządzenia grzewczego na bardziej nowoczesne, efektywne oraz oszczędne. Modernizacja kotłowni to dobra okazja, aby przyjrzeć się jakości wody w domowej instalacji i wygospodarować miejsce na montaż zmiękczacza wody. Dlaczego?

Twarda woda i domowy system grzewczy

Woda dostarczana siecią wodociągową do naszych domów spełnia normy wody pitnej. Może jednak charakteryzować się zwiększoną zawartością jonów wapnia i magnezu, które odpowiadają za jej twardość. Twarda woda w domu to nie tylko nieestetyczne, trudne do usunięcia osady z kamienia na łazienkowej armaturze. Taka woda szkodzi również domowym instalacjom, w tym mającym z nią kontakt urządzeniom grzewczym. Wytrącający się z twardej wody kamień kotłowy osadza się w miejscach, w których jest ona podgrzewana, m.in. w kotle grzewczym i zasobniku ciepłej wody użytkowej. Narastająca w dość szybkim tempie warstwa kamienia kotłowego powoduje spadek wydajności urządzeń grzewczych i zwiększa koszty ogrzewania. Pod warstwą kamienia kotłowego znacznie szybciej powstaje też korozja. Twarda woda znacznie zwiększa też ryzyko kosztownych awarii i wpływa na skrócenie żywotności domowych urządzeń.
Inwestując w nowe urządzenia grzewcze w domu warto zadbać o jego możliwie efektywną oraz bezawaryjną pracę, chroniąc je przed twardą wodą i jej skutkami. Tym bardziej, że gwarancją producenta kotła często nie obejmuje awarii czy uszkodzeń wynikających z użytkowania twardej wody i zakamienienia podzespołów. Jeśli więc lokujemy niemałe środki w nowoczesne urządzenie grzewcze, warto zapewnić mu odpowiednie warunki do pracy m.in. poprzez poprawę jakości wody w domowej instalacji. Jednym z najlepszych sposobów na rozwiązanie problemu twardej wody i kamienia kotłowego jest montaż centralnego zmiękczacza wody.

Czego potrzebuje zmiękczacz wody?

Centralny zmiękczacz wody usuwa z niej jony odpowiedzialne za twardość, dzięki czemu do instalacji trafia już odpowiednia zmiękczona woda. Aby tak było zmiękczacz podłącza się na głównym ujęciu wody zimnej w budynku. Należy to uwzględnić planując miejsce na zmiękczacz podczas modernizacji kotłowni. Zmiękczacz wody potrzebuje również podłączenia do kanalizacji, do której z urządzenia wyprowadza się dwa węże:
– wąż popłuczyn (odprowadzający popłuczyny po regeneracji złoża jonowymiennego; istnieje możliwość poprowadzenia go 2 m pionowo do góry, woda jest wyrzucana z urządzenia z ciśnieniem zbliżonym do ciśnienia instalacyjnego);
– wąż przelewowy (odprowadzający nadmiar solanki w przypadku awarii zaworu solankowego).
Zmiękczacz wody wymaga również podłączenia do gniazda elektrycznego.

Miejsca na zmiękczacz wody w modernizowanej kotłowni

Ilość miejsca, jakie należy wygospodarować na zmiękczacz wody przy modernizacji kotłowni zależy od rodzaju urządzenia, w tym m.in. od pojemności złoża jonowymiennego. Gdy nie mamy do dyspozycji zbyt wiele wolnej przestrzeni w pomieszczeniu warto rozważyć montaż kompaktowego zmiękczacza wody. Takie urządzenie (jak Aquahome Compact), dzięki niewielkim wymiarom zmieści się wszędzie tam, gdzie nie ma możliwości montażu większych urządzeń (np. Aquahome SMART). Kompaktowy zmiękczacz wody można ustawić m.in. pod kotłem wiszącym, maksymalnie wykorzystując w ten sposób dostępną w modernizowanej kotłowni przestrzeń. Kompaktowe zmiękczacz wody są z reguły dość wąskie, bez problemu usytuujemy je nawet na niedużej przestrzeni obok innych urządzeń i sprzętów.
Nieco więcej miejsca należy zarezerwować w przypadku zmiękczaczy, od których wymagana jest większa wydajność.
Jeśli poza zmiękczaniem wody, zależy nam również na poprawie smaku czy zapachu wody pitnej warto zdecydować się na stację uzdatnia 2w1. Takie urządzenie będzie jednocześnie zmiękczać i filtrować wodę, tak aby można ją było pić smacznie prosto z kranu. Wybór stacji, która w jednej obudowie mieści złoże jonowymienne oraz węgiel aktywny (jak Aquahome Duo SMART) pozwala zrezygnować z konieczności kupowania dwóch osobnych urządzeń do poprawy jakości wody w domu oraz zaoszczędzić sporo miejsca w remontowanym pomieszczeniu.

 

Pozostałe

zobacz wszystkie »