Kolejność montażu filtrów wody – który filtr zamontować jako pierwszy, a który jako ostatni?
29 lutego 2024
Poprawa parametrów wody wymaga nierzadko zastosowania odpowiedniego zestawu filtrów. Aby przyniosły one oczekiwane efekty w postaci najwyższej jakości wody, ważna jest odpowiednia kolejność ich montażu.
Na rynku dostępne są różne rodzaje filtrów i urządzeń poprawiających jakość wody w domu – m.in. filtry mechaniczne, urządzenia odżelaziające, zmiękczające, filtry węglowe, bakteriobójcze a także wkłady mineralizujące. Kolejność montażu poszczególnych filtrów wody zależy od tego, jaką funkcję one pełnią. Odpowiednie podpięcie urządzeń do instalacji sprawi, że woda będzie przepływała przez nie we właściwej kolejności, co zapewni wysoką skuteczność procesu uzdatniania wody.
Krok 1: filtracja mechaniczna
W pierwszej kolejności woda wpływająca do budynku powinna przepływać przez filtr zatrzymujący zanieczyszczenia stałe. Taką funkcję pełni filtr mechaniczny, dlatego to on powinien być wpięty do instalacji wodnej jako pierwszy w kolejności. Filtr mechaniczny stanowi podstawowy element filtracji wody w domu. Realizuje on wstępny etap filtracji. Usuwa z wody m.in. piasek, muł, rdzę i inne osady. Wstępna filtracja oczyszcza wodę z zanieczyszczeń stałych, ale również zabezpiecza przed uszkodzeniem urządzenia montowane w dalszej kolejności, takie jak zmiękczacze, odżelaziacze czy filtry multifunkcyjne.
Krok 2: zmiękczanie, odżelazianie, usuwanie metali ciężkich
Za filtrem mechanicznym montuje się:
- zmiękczacz wody, czyli urządzenie redukujące jony wapnia i magnezu, odpowiadające za jej twardość i wytrącanie się osadów z kamienia,
- odżelaziacz, czyli urządzenie usuwające z wody nadmiar żelaza i manganu, które powodują powstawanie rdzawych zacieków oraz nieprzyjemny zapach wody,
- urządzenia usuwające z wody metale ciężkie.
Krok 3: wkłady węglowe
Za omówionymi wcześniej elementami systemu uzdatniania wody montuje się filtry węglowe. Ich zadaniem jest poprawa smaku i zapachu wody. Usuwają z niej chlor, a także eliminują lub redukują substancje organiczne i inne zanieczyszczenia. Ich zastosowanie pozwala zrezygnować z zakupu wody w nieekologicznych plastikowych butelkach i pić smaczną wodę prosto z kranu.
Krok 4: usuwanie bakterii
W dalszej kolejności do instalacji włącza się filtry antybakteryjne, których zadaniem jest wykluczenie ryzyka rozwoju mikroorganizmów, które mogą występować w wodzie. W tym celu można wykorzystać m.in. bakteriobójcze lampy UV. Przepływająca przez nie woda musi być przejrzysta. Tylko w czystej, przefiltrowanej wodzie promieniowanie UV typu C może skutecznie naświetlać chorobotwórcze drobnoustroje.
Krok 5: mineralizacja
Zadaniem wkładów mineralizujących nie jest zatrzymywanie zanieczyszczeń, ale wzbogacenie przefiltrowanej wody w cenne minerały. Takie wkłady alkalizują wodę, remineralizują ją oraz podnoszą jej pH. Należy je stosować po filtracji wody, dlatego montuje się jako ostatnie w kolejności.