+
Logo Viessmann
Zobacz nasze stacje i filtry

Jak działa zmiękczacz wody? Budowa zmiękczacza i działanie krok po kroku

29 czerwca 2023

Jak działa zmiękczacz wody? Budowa zmiękczacza i działanie krok po kroku

Zmiękczacz wody to urządzenie, które usuwa z niej jony odpowiedzialne za twardość, wymieniając je na jony sodu. Dzięki temu do domowej instalacji trafia odpowiednio zmiękczona woda, z której nie wytrącają się problematyczne osady z kamienia.

 

Zmiękczanie wody zachodzi dzięki znajdującej się wewnątrz zmiękczacza żywicy jonowymiennej. Przepływająca przez złoże woda pozbawiana jest jonów wapnia i magnezu, które odpowiadają za jej twardość. Gdy przez żywicę jonowymienną przepłynie określona ilość twardej wody i jej zdolność do zmiękczania wyczerpuje się, następuje regeneracja złoża. Proces ten odbywa się co kilka lub kilkanaście dni, w zależności od wyjściowej twardości wody oraz jej zużycia. Wówczas zmiękczacz automatycznie przepłukuje złoże roztworem soli, a następnie usuwa popłuczyny do kanalizacji. Proces ten trwa ok. 2 godziny, po czym zmiękczacz wody jest gotowy do dalszej pracy.

Schemat poglądowy instalacji do zmiękczania wody

Głowica sterująca i sterownik

Głowica sterująca to element zmiękczacza wody, który kieruje regeneracją złoża. Aby pracowała bez zarzutów powinna być wykonana z wysokiej jakości materiałów, odporna na znaczne wahania ciśnienia i gorszą jakość wody wodociągowej. Jej budowa nie powinna być skomplikowana, aby w razie ewentualnej awarii można było wymienić wadliwy element bez koniczności wymiany całej głowicy.
Sterownik uruchamia regenerację. Optymalizuje on dawki soli i wody, niezbędne do wytworzenia roztworu solanki, którą przepłukiwane jest złoże jonowymienne. Ilość zużywanych w tym celu przez zmiękczacz wody materiałów eksploatacyjnych i częstotliwość uruchamiania regeneracji przez  sterownik są kluczowymi parametrami, które warto wziąć pod uwagę porównując poszczególne urządzenia. Aby koszty eksploatacji zmiękczacza wody były jak najniższe przez cały okres jego użytkowania, sterownik powinien optymalizować dawki soli i wody w sposób ciągły, również w przypadku zwiększonego zużycia wody w domu.

Zbiornik na sól i butla ze złożem

W nowoczesnych, kompaktowych zmiękczaczach wody butla ze złożem jonowymiennym i zbiornik soli umieszczone są w jednej obudowie. Zbiornik soli zasypuje się odpowiednią solą tabletkowaną przeznaczoną do zmiękczaczy. Urządzenie samo wytwarza z niej w odpowiednim momencie roztwór solanki do regeneracji złoża. Pomiędzy regeneracjami zbiornik soli powinien pozostawać suchy, co pozwoli uniknąć powstawania tzw. mostów (złogów) solnych i zapobiega namnażaniu się bakterii.
To, jakiej średnicy jest zbiornik (butla) z żywicą jonowymienną wpływa na przepustowość zmiękczacza wody. Ponad 20-centymetrowa średnica wraz z wysokiej jakości żywicą zapewnia minimalne straty ciśnienia wody.

Działanie zmiękczacza wody krok po kroku

  1. Twarda woda wpływa do zmiękczacza i przepływa przez złoże jonowymienne, gdzie zatrzymywane są jony wapnia i magnezu, a ich miejsce zajmują jony sodu.
  2. Zmiękczona woda odprowadzana jest z urządzenia do domowej instalacji. Zmiękczanie wody zachodzi przepływowo i trwa do momentu wykorzystania pojemności jonowymiennej żywicy.
  3. Regeneracja zmiękczacza wody rozpoczyna się od wytworzenia solanki. W tym celu do zbiornika wypełnionego tabletkami solnymi urządzenie doprowadza odpowiednią ilość wody.
  4. Roztwór solanki zasysany jest do butli z żywicą jonowymienną. Solanka przepływając przez złoże usuwa zgromadzone w nim podczas zmiękczania wody jony wapnia i magnezu, a na ich miejsce trafiają jony sodu.
  5. Powstające w czasie regeneracji popłuczyny odprowadzane są do kanalizacji.
  6. Ostatnim etapem jest płukanie złoża wodą (bez solanki). Po odprowadzeniu popłuczyn do kanalizacji zmiękczacz wody jest gotowy do dalszej pracy.

Pozostałe

zobacz wszystkie »