+
Logo Viessmann
Zobacz nasze stacje i filtry

Filtrowanie wody pitnej w domu

10 października 2017

Filtrowanie wody pitnej w domu
Woda wypływająca z naszych kranów, mimo iż kwalifikuje się jako woda pitna może odbiegać jakością od naszych standardów. Tym, co często przeszkadza nam w wodzie wodociągowej, jak również tej pochodzącej z własnego ujęcia jest jej wygląd, smak lub zapach. Odpowiednio dobrane filtry do wody, pozwolą uprać się z tym problemem raz na zawsze.

Woda pitna jest najważniejszym dla człowieka źródłem życia. Jakość wody, którą spożywamy ma bezpośredni wpływ na nasze zdrowie dlatego powinniśmy zadbać, aby była ona jak najlepsza.

Woda przeznaczona do spożycia przez ludzi, a więc ta, która wypływa z naszych domowych kranów powinna spełniać wysokie wymagania. Musi być m.in. wolna od mikroorganizmów chorobotwórczych i pasożytów w liczbie stanowiącej potencjalne zagrożenia dla zdrowia ludzkiego, substancji chemicznych w ilości zagrażających zdrowiu, nie może też zawierać agresywnych właściwości korozyjnych.

Woda dostarczana do naszych domów z sieci wodociągowej spełnia wymagania wody pitnej, jednak jej jakość można jeszcze znacznie poprawić. Nie jest to bowiem woda krystalicznie czysta. Zawsze istnieje też ryzyko jej wtórnego zanieczyszczenia, np. poprzez nagłą zmianę prędkości lub kierunku jej przepływu, co powoduje porywanie przez nią cząstek osadu. Do wody wodociągowej mogą też przedostawać się związki żelaza, powstające w wyniku procesów korozyjnych zewnętrznych sieci wodociągowych wykonanych z żeliwa i stali. Poprawy jakości wymaga też często woda pochodząca z prywatnych ujęć, czyli przydomowych studni.
Aby cieszyć się smaczną wodą, warto wyposażyć instalację wodną w odpowiednie filtry do wody. Ich montaż to inwestycja w zdrowie nasze i naszych najbliższych.

FILTRY DO WODY POPRAWIAJĄCEJ JEJ SMAK, ZAPACH I WYGLĄD

Woda dostarczana przez sieć wodociągową w skutek dezynfekcji zawiera niewielkie ilości chloru lub jego związków, które mogą pogarszać jej smak i zapach. Chlor nie tylko wpływa na pogorszenie walorów smakowych i zapachowych wody pitnej ale powoduje również, że po kąpieli nasza skóra jest sucha, a włosy matowe. Może też przyczyniać się podrażnień skóry.
Również użytkowników indywidualnych ujęć wody niepokoić może m.in. jej wygląd, jak również smak. W takiej sytuacji z pomocą przychodzą nam nowoczesne filtry do wody ze złożem wielofunkcyjnym, takie jak Aquacarbon, przeznaczone do oczyszczania wody wodociągowej oraz tej pochodzącej z indywidualnych źródeł.


Aquacarbon jest urządzeniem, które jednocześnie filtruje wodę do poziomu minimum 20 mikrometrów (grubość włosa wynosi od 50 do 100 mikrometrów), eliminuje nieprzyjemny zapach chloru oraz poprawia smak i wygląd wody.

Lista zanieczyszczeń redukowanych przez ten filtr jest długa. Usuwa on m.in.:

 • wielkocząsteczkowe substancje organiczne
 • radon
 • ozon
 • chlor
 • tetrachlorek węgla
 • metylobenzen
 • tetrachloroetylen
 • chlorki winylu
 • wiele lotnych substancji organicznych
 • pestycydy
 • fenol
 • herbicydy
 • benzen
 • niektóre metale ciężkie.

Nowoczesne filtry do wody Aquacarbon są też całkowicie bezobsługowe, co ma niemałe znaczenie w naszym codziennym, zabieganym życiu. Wyposażone są w ekonomiczny system regeneracji złóż wyłącznie wodą – nie ma więc konieczności stosowania dodatkowych środków chemicznych. Po zamontowaniu urządzenia można praktycznie zapomnieć o jego obsłudze i cieszyć się czystą oraz smaczną wodą w całym domu.

FILTRY DO WODY REDUKUJĄCE ZAWARTOŚĆ NIEKORZYSTNYCH ZWIĄZKÓW CHEMICZNYCH

O nie najlepszej jakości wody w domu mogą świadczyć również żółtobrązowe zacieki na wannie, metaliczny posmak wody czy żółtawe plamy na praniu. To znak, że nasza woda zawiera zbyt duże ilości żelaza i manganu. Z problemem tym najczęściej stykają się użytkownicy własnych ująć wodnych. W takiej sytuacji warto zaopatrzyć się w filtry do wody usuwając z niej związki żelaza i manganu. Przykładem takiego filtra jest Aquamix-N – filtr multifunkcyjny, pozwalający uporać się z problemem twardej wody i oczyszczający ją z żelaza, manganu, amoniaku oraz substancji organicznych. Specjalne złoże, znajdujące się wewnątrz filtra jest regenerowane wyłącznie roztworem soli, bez użycia szkodliwych środków chemicznych.


Zastosowanie filtra Aquamix-N zapewni nam ochronę przed rozwojem bakterii żelazistych, mogących doprowadzić do zarastania rur wodociągowych i zmniejszy ryzyko uszkodzeń urządzeń cieplnych. Zredukuje też ilość uciążliwych osadów na armaturze sanitarnej. Zapewni nam także bezpieczną woda, zgodną z polskimi normami zawartości żelaza i manganu. Sprawi również, że będzie ona czysta, nie pozostawiająca zacieków, co pozwoli m.in. zmniejszyć dawkowanie środków piorących.

Oryginalny artykuł: kotly.pl

Pozostałe

zobacz wszystkie »