+
Logo Viessmann
Zobacz nasze stacje i filtry

5 oznak twardej wody w instalacji

10 listopada 2017

5 oznak twardej wody w instalacji
Nie jesteś pewien, jaka woda płynie w twojej instalacji – twarda czy miękka? Istnieje kilka wyraźnych symptomów wskazujących na twardość wody. Jeśli rozpoznasz je w swoim domu, nie ma powodów do zmartwień – z twardą wodą można sobie łatwo i skutecznie poradzić.

Woda wodociągowa w większości przypadków jest wodą twardą. Co to oznacza? Taka woda zawiera duże ilości wapnia i magnezu, które wpływają niekorzystnie na stan instalacji hydraulicznych, układów grzewczych i armatury sanitarnej. Twarda woda niszczy AGD, może doprowadzić do awarii kotła grzewczego, wpływa też negatywnie na kondycję naszych włosów i skóry. Wiele osób bagatelizuje widoczne gołym okiem oznaki twardej wody w domowej instalacji, myśląc że tak po prostu musi być. To błąd, przed którym można się jednak łatwo ustrzec.

Po czym rozpoznać, że mamy do czynienia z twardą wodą?

1. OSAD KAMIENNY W CZAJNIKU

Można go zobaczyć po nalaniu przegotowanej wody do przezroczystej szklanki. Wystarczy podnieść ją na wysokość wzroku i skierować w stronę światła. Jeśli w czajniku znajduje się osad kamienny będzie on być widoczny w wodzie w formie niewielkich pływających w niej jasnych drobinek – fragmentów kamiennych osadów.
Osad kamienny o wiele łatwiej dojrzymy w samym czajniku. Osadza się na jego dnie i ściankach, jako twardy jasny nalot, z czasem tworzący swego rodzaju skorupy. Taki osad może się uwidaczniać również na innych drobnych AGD, w których wykorzystuje się wodę kranową, np. w zbiorniku znajdującym się w ekspresie do kawy.

2. OSAD KAMIENNY NA BATERIACH ŁAZIENKOWYCH

Twarda woda powoduje powstawanie jasnego kamiennego osadu również na bateriach łazienkowych i urządzeniach sanitarnych. Ponieważ te ostatnie mają zwykle biały kolor kamień jest na nich mniej widoczny. Uwidacznia się za to dobrze m.in. na chromowanych bateriach i szklanych ściankach kabin prysznicowych. Osad ten jest trudny do usunięcia. Nie poradzi sobie z nim łagodny środek czyszczący. Do usuwania osadów kamiennych przeznaczone są specjalne preparaty – mają one jednak często mocny, nieprzyjemny zapach. Powodują też nierzadko podrażnienia skóry w bezpośrednim kontakcie.  Żrące środki chemiczne mogą też uszkodzić warstwę ochronną na kranach lub ceramice łazienkowej. Po jej usunięciu kamień łatwiej się osadza i trudniej go usunąć, ponieważ wżera się w powierzchnię.

3. UPORCZYWE ZACIEKI NA NACZYNIACH

Sygnałem świadczącym o twardej wodzie w domowej instalacji są także jasne osady i zacieki na naczyniach. Twarda woda zmniejsza rozpuszczalność środków myjących, naczynia po umyciu nie wyglądają na zupełnie czyste, bez względu na to, jak wiele razy zostaną wymyte.

Steel kettle in modern kitchen with induction stove[/caption]

4. WYSUSZONA SKÓRA PO KĄPIELI

Jeśli z baterii wannowej lub prysznicowej wypływa twarda woda, odczujesz to na własnej skórze. Dosłownie. Będzie ona po kąpieli wysuszona i napięta, niezbyt przyjemna w dotyku. Twarda woda może też powodować nasilanie się problemów dermatologicznych. Skutki twardej wody wyczujesz również dotykając włosów – myte w takiej wodzie stają się bardziej przesuszone, sztywne, pozbawione blasku i trudne do ułożenia.

5. MAŁA SKUTECZNOŚĆ ŚRODKÓW CZYSZCZĄCYCH

Twarda woda zmniejsza rozpuszczalność środków myjących i detergentów. Jeśli taka płynie w twojej instalacji możesz zauważyć, że trudniej jest doczyścić urządzenia sanitarne, na praniu osadzają się środki myjące, ubrania są niedokładnie wyprane i nieprzyjemne w dotyku, nawet po zastosowaniu płynów zmiękczających. Ubrania po kilku praniach także zbyt szybko niszczeją, materiały płowieją i szarzeją. Trudniej jest też opłukać naczynia z płynu czyszczącego.

Aby rozwiązać problem twardej wody wystarczy zamontować w domu lub mieszkaniu zmiękczacz. Jest to urządzenie usuwające w wody związki wapnia i magnezu, odpowiedzialne za powstawanie kamiennych osadów. Odpowiedni zmiękczacz wody można bez problemu dobrać niemal w każdej sytuacji, biorąc pod uwagę m.in. liczbę domowników, zużycie wody oraz stopień jej twardości.

Oryginalny artykuł: kotly.pl

Pozostałe

zobacz wszystkie »