+
Logo Viessmann
Zobacz nasze stacje i filtry

17 ciekawych faktów o wodzie

19 sierpnia 2017

17 ciekawych faktów o wodzie
 1. Około 70% ciała dorosłego człowieka składa się z wody.
 2. Po urodzeniu woda stanowi około 80% masy ciała niemowlęcia.
 3. Zdrowa osoba jest w stanie wypić nawet 11 litrów wody dziennie.
 4. Picie zbyt dużej ilości wody może jednak spowodować zatrucie. Woda może stać się toksyczna, gdy nadmiernie rozcieńcza poziom sodu we krwi i powoduje przez to nierównowagę poziomu wody w mózgu.
 5. Najbardziej prawdopodobne jest wystąpienie zatrucia wodą w okresach intensywnej aktywności sportowej.
 6. Chociaż dzienna zalecana ilości wody to osiem szklanek, wcale nie trzeba jej pobierać wyłącznie w najbardziej oczywistej, płynnej formie. Niemal każdy artykuł spożywczy lub napój dostarcza Ci wody do organizmu.
 7. Napoje bezalkoholowe, kawa i herbata, składające się niemal wyłącznie z wody, zawierają również kofeinę. Kofeina może działać jako łagodny lek moczopędny, zapobiegając przedostawaniu się wody do niezbędnych miejsc w organizmie.
 8. Czysta woda (zawierająca wyłącznie atomy wodoru i tlenu) ma obojętne pH 7, które nie jest ani kwasowe, ani zasadowe.
 9. Woda rozpuszcza więcej substancji niż jakakolwiek inna ciecz na ziemi. Gdziekolwiek się przemieszcza, woda pobiera chemikalia, minerały i składniki odżywcze.
 10. 70-75 procent powierzchni Ziemi pokrywa woda.
 11. Zdecydowana większość słodkiej wody znajduje się pod ziemią, a nie na jej powierzchni.
 12. Ziemia jest systemem zamkniętym, podobnym do terrarium, co oznacza, że ​​rzadko traci lub zyskuje dodatkową materię. Ta sama woda, która istniała na ziemi miliony lat temu, jest nadal na niej obecna.
 13. Całkowita ilość wody na ziemi to około 326 milionów mil sześciennych wody.
 14. Z całej wody na ziemi ludzie mogą używać tylko około 0,3% tej wody. Tak użyteczna woda występuje w wodach podziemnych, rzekach i jeziorach słodkowodnych.
 15. Średnio dorosły człowiek zużywa od 320-400 litrów wody dziennie. Płukanie toalety pochłania największą ilość tej wody.
 16. Zanim dorosła osoba poczuje pragnienie, jej ciało straci ponad 1% całkowitej ilości wody.
 17. Ciężar, który traci się bezpośrednio po intensywnej aktywności fizycznej, to wbrew pozorom ciężar wody, a nie tłuszczu.

Pozostałe

zobacz wszystkie »