+
Logo Viessmann
Zobacz nasze stacje i filtry

Czy warto inwestować w zmiękczacz wody?

22 stycznia 2018

Czy warto inwestować w zmiękczacz wody?
Zmiękczacz wody to automatyczne urządzenie uzdatniające, które usuwa z wody jony odpowiedzialne za jej twardość, wymieniając je na jony sodu. Zmiana ta niesie ze sobą dodatkowe korzyści. Montując zmiękczacz m.in. wydłużysz żywotność domowych sprzętów AGD, oszczędzisz na ogrzewaniu oraz ułatwiasz sobie domowe porządki.

DŁUŻSZA ŻYWOTNOŚĆ DOMOWYCH SPRZĘTÓW AGD

Aby sprawdzić, czy mamy do czynienia z twardą wodą w domu czy mieszkaniu, czasami wystarczy tylko zajrzeć do czajnika. Obecność twardej wody w domowej instalacji wodnej ujawnia się często pod postacią osadów kamiennych. Pojawiają się one na sprzętach AGD mających kontakt z twardą wodą, takich jak czajniki, ekspresy do kawy, pralki czy zmywarki. Osadzający się kamień niestety nie wpływa korzystnie na ich pracę – może powodować pojawianie się usterek, a także poważnie uszkodzić nasz sprzęt. Twarda woda obniża również działanie środków czyszczących oraz piorących, powodując, że dla uzyskania czasami ledwie zadowalającego efektu zużywamy ich więcej. Decydując się na montaż zmiękczacza zmienimy twardą wodę w miękką i będziemy mogli tym samym użytkować domowe sprzęty bez obaw o to, że gromadzi się w nich niepożądany osad kamienny.

OSZCZĘDNOŚCI NA OGRZEWANIU

Posiadanie zmiękczacza wody może w pośredni sposób przyczynić się do poprawy wydajności urządzenia grzewczego, co przekłada się na obniżenie rachunków za ogrzewanie. Jak to jest możliwe?
Twarda woda to nie tylko kamienne osady w czajniku czy na łazienkowej armaturze. Użytkowanie twardej wody w domowych instalacjach prowadzi również do powstawania kamienia kotłowego, który osadza się m.in. w zbiornikach służących do długotrwałego ogrzewania nieuzdatnionej wody np. w kotłach, bojlerach. Gromadzi się on na wewnętrznych ściankach urządzeń, a także na elementach podgrzewających wodę np. grzałkach elektrycznych. Obecność kamienia kotłowego obniża sprawność wymienników ciepła i kotłów, przyczyniając się do nawet 20-procentowego wzrostu kosztów eksploatacji urządzeń grzewczych w domu. Odkładanie się kamienia kotłowego skutkuje też zmniejszeniem przekroju rur i może prowadzić do ich korozji. Montaż zmiękczacza wody zapobiegnie tym niepożądanym efektom.

ŁATWIEJSZE SPRZĄTANIE

Jak wiadomo, twarda woda powoduje powstawanie osadów kamiennych. Oprócz sprzętów AGD „atakują” one również armaturę łazienkową. Trudny do usunięcia biały osad, pojawiający się na bateriach, wannach, sedesach czy kabinach prysznicowych to zmora niejednej pani domu. Oczywiście możemy korzystać z wielu środków czystości, które potrafią uporać się z kamiennymi osadami, jednak po pierwsze są one dość kosztowne, a po drugie nie rozwiązują problemu, gdyż osad i tak szybko powróci. Jedynym skutecznym sposobem na pozbycie się problemu osadów kamiennych w łazience jest montaż zmiękczacza wody. Zmiękcza on na bieżąco przepływającą przez niego wodę, dzięki czemu do punktów poboru trafia już woda pozbawiona związków chemicznych odpowiedzialnych za powstawanie osadów kamiennych. Sprzęty łazienkowe będą więc o wiele łatwiejsze do utrzymania w czystości, co w efekcie będzie skutkować również mniejszym zużyciem środków czystości.

DOBRY ZAKUP

Stacje uzdatniania wody nie są drogie – kosztują mniej więcej tyle, ile dobrej klasy pralka, ale w odróżnieniu od innych urządzeń AGD, koszt zmiękczacza może się zwrócić już po 2-4 latach.

Źródło: kotly.pl

Pozostałe

zobacz wszystkie »