+
Logo Viessmann
Zobacz nasze stacje i filtry

Gdzie w Polsce woda jest najtwardsza?

19 maja 2018

Gdzie w Polsce woda jest najtwardsza?
Twarda woda w domowej instalacji oznacza wiele problemów. Między innymi z uciążliwym, trudnym do usunięcia osadem kamiennym, który można zaobserwować np. na armaturze i AGD, mającym kontakt z wodą. Twarda woda wpływa negatywnie również na urządzenia grzewcze, a także na kondycję naszej skóry i włosów. Czy wszyscy mieszkańcy podłączeni do sieci wodociągowej mają twardą wodę w swojej instalacji? Jak przedstawia się twardość wody w różnych rejonach naszego kraju?

JAK POWSTAJE TWARDA WODA?

Twardość wody jest wynikiem zawartości jonów wapnia i magnezu. Pierwiastki te łatwo krystalizują, zwłaszcza po podgrzaniu wody, co uwidacznia się w postaci tzw. osadów z kamienia. Gdy miękka woda deszczowa przepływa przez glebę, zawarte w niej związki nieorganiczne (m.in. wspomniany już wapń i magnez), rozpuszczają się w wodzie. W ten sposób nabiera ona twardości i taka trafia do studni oraz zbiorników, a następnie do domowych instalacji.

TWARDOŚĆ WODY W POLSCE

Aby sprawdzić, jaka jest przybliżona twardość wody w rejonie, w którym mieszkamy możemy skorzystać z mapy twardości wody. Pokazuje ona jaka woda wypływa z wodociągów w danym obszarze kraju. Warto jednak wiedzieć że twardość wody, która dociera do naszego domu może się różnić od informacji zawartych w mapie i to na naszą niekorzyść. Po drodze z wodociągu jakość wody często ulega zmianie – dotyczy to również twardości. Woda może jej nabrać również przepływając przez rury wodociągowe.

Przepisy (a dokładniej Rozporządzenie Ministra Zdrowia w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi) określają dopuszczalną twardość wody. Granice są jednak bardzo szerokie (od 60 do 500 mg CaCO3/dm³). Norma według niemieckich stopni twardości wody wynosi od 3 do 28°. Woda wodociągowa jest najczęściej zbyt twarda, co często jest widoczne gołym okiem np. w czajniku lub na łazienkowej armaturze. Co ciekawe twarda może być również woda butelkowana, którą kupujemy w sklepach do spożycia.

Aby woda nie pozostawiała osadów kamiennych, jej twardość powinna wynosić 3-4 stopnie niemieckie. Nie zawsze jednak osiągnięcie takiego wyniku jest korzystne. Dotyczy to np. sytuacji, w której rury wodne w budynku wykonane są z miedzi. W takim przypadku zaleca się, aby twardość wody oscylowała w granicach 6-7 stopni niemieckich.
Żeby sprawdzić jak twarda jest woda w naszym domu czy mieszkaniu i czy faktycznie charakteryzuje się twardością określoną dla danego obszaru zamieszkania, warto wykonać prosty test w domowych warunkach. Może to być test paskowy lub bardziej wiarygodny test kropelkowy (do kupienia np. w sklepach internetowych).

Źródło: kotly.pl

Pozostałe

zobacz wszystkie »