+
Logo Viessmann
Zobacz nasze stacje i filtry

Filtrowanie i zmiękczanie wody za pomocą 1 urządzenia?

17 października 2018

Filtrowanie i zmiękczanie wody za pomocą 1 urządzenia?

 

Według danych z Głównego Urzędu Statystycznego w 2016 r. z sieci wodociągowej korzystało prawie 91,9% ogółu ludności. W miastach dostęp do wodociągu miało ponad 96,5% ogółu ludności, a na terenach wiejskich 85%. W wielu przypadkach woda z sieci, mimo że jest już uzdatniona, nie spełnia naszych oczekiwań odnośnie jej twardości, smaku czy zapachu. Jaką domową stację uzdatniania wybrać, aby skutecznie poprawić jej jakość?

W przypadku wody wodociągowej najczęstszym problemem dotyczącym jej jakości jest twardość. Problem twardej wody występuje prawie w całej Polsce. Oznaki twardej wody to:

  • trudne do usunięcia osady z kamienia na armaturze i sanitariatach,
  • wyższe rachunki za energię przy malejącej sprawności urządzeń grzewczych,
  • sztywne ubrania po wyschnięciu, wymagające dodatkowego zastosowania płynów zmiękczających,
  • zwiększone zużycie chemicznych środków myjących, czyszczących i piorących,
  • wysuszona i podrażniona skóra,
  • częste naprawy urządzeń AGD mających kontakt z wodą z powodu gromadzącego się na nich kamienia kotłowego lub osadu z kamienia,
  • wydłużenie czasu pracy przy obowiązkach domowych, takich jak sprzątanie.

Kiedy problemem jest nie tylko twardość

Woda wodociągowa może dodatkowo wymagać poprawy jej właściwości z uwagi na wyczuwalną zawartość chloru, który stosowany jest do dezynfekcji. Woda miejska, może zawierać także zanieczyszczenia mechaniczne, które uniemożliwiają jej picie z kranu. Wówczas zmiękczacz wody nie wystarczy – niezbędny będzie również filtr węglowy.
Aby uzdatnić wodę wodociągową i pozbawić jej twardości, zapachu czy smaku chloru oraz zanieczyszczeń mechanicznych należy zamontować filtr węglowy przed zmiękczaczem wody np. w kotłowni lub w piwnicy. Nie każdy jednak może sobie pozwolić na montaż dwóch urządzeń, chociażby z uwagi na ograniczoną ilość miejsca do montażu czy ograniczone nakłady finansowe na zakup dwóch rodzajów stacji. Konieczność jednoczesnego filtrowania i zmiękczania wody nie wiąże się jednak z konieczności montażu dwóch różnych urządzeń. W ofercie producentów znajdziemy bowiem stacje uzdatniania wody typu 2w1.

Stacja uzdatniania filtrująca i zmiękczająca wodę

Nowoczesne urządzenia uzdatniające, stanowiące połączenie stacji zmiękczającej wodę z filtrem węglowym wyposażone są zarówno w żywicę jonowymienną oraz węgiel aktywny. Woda wpływając do urządzenia, w pierwszej kolejności napotyka warstwę węgla aktywnego, który eliminuje z wody m.in. związki chloru, mające negatywny wpływ na smak i zapach wody. Następnie woda przepływa przez żywicę jonowymienną, która usuwa z wody jony wapnia i magnezu powodujące jej twardość.
Połączenie węgla aktywnego z żywicą jonowymienną to podwójna korzyść, ponieważ węgiel aktywny nie tylko oczyszcza wodę, ale również przedłuża żywotność żywicy jonowymiennej. Żywica może zużywać się szybciej, jeśli przepływa przez nią woda zawierająca zanieczyszczenia mechaniczne i związki chloru. Węgiel aktywny pozbywając się ich z wody minimalizuje zatem ryzyko skrócenia żywotności złoża jonowymiennego na skutek niewłaściwej jakości wody.

Oryginalny artykuł pochodzi z kotly.pl

Pozostałe

zobacz wszystkie »