+
Logo Viessmann
Zobacz nasze stacje i filtry

Na czym polega zmiękczanie wody?

6 lipca 2017

Na czym polega zmiękczanie wody?
Z tego artykułu dowiesz się na czym polega zmiękczanie jonowymienne wody, jak działa zmiękczacz, co dokładnie zmienia się w wodzie po jej zmiękczeniu oraz jakie korzyści wynikają z zastosowania zmiękczacza.

Na czym polega zmiękczanie wody?

Zmiękczacz wody zawiera specjalne złoże jonowymienne, naładowane jonami sodu.

Podczas zmiękczania jonowymiennego, kationy wapnia i magnezu, które są odpowiedzialne za twardość wody, są wymieniane na kationy sodu. Tak więc po zmiękczeniu, woda zawiera jony sodu w ilości podobnej do ilości jonów wapnia i magnezu przed procesem zmiękczania.

 

Jak działa zmiękczacz?

W zmiękczaczu raz na jakiś czas zachodzi proces regeneracji – dzieje się to po wyczerpaniu w określonym stopniu pojemności jonowymiennej złoża. Oznacza to brak możliwości dalszej wymiany jonów przez złoże, czyli zmiękczania wody.

Regeneracja polega na automatycznym przepłukaniu złoża roztworem wody i soli, zwanym solanką. Roztwór ten zawiera duże stężenie jonów sodu, którymi powtórnie ładuje się złoże.

Jak zmienia się skład chemiczny wody po jej zmiękczeniu?

Zawartość sodu w wodzie zmiękczonej nie przekracza dopuszczalnej normy wody pitnej.

Jedynie osoby z nadciśnieniem tętniczym, cukrzycą i innymi schorzeniami, przy których należy stosować dietę bezsolną, powinny pamiętać, że zmiękczona woda zawierać będzie większą ilość sodu niż woda twarda.

 • Zmiękczając każdy 1 stopień niemiecki twardości, dodajemy ok. 8,2 mg sodu na 1 litr wody. Osoby, które stosują dietę bezsolną muszą to uwzględnić przy obliczaniu dziennego spożycia soli.
 • Jak to obliczyć? Na przykład, jeśli twardość naszej wody wynosi 18 stopni niemieckich, a wyregulowana twardość po zmiękczaczu 4 stopnie niemieckie, to oznacza, że zmiękczamy 14 stopni niemieckich. W konsekwencji zwiększamy ilość sodu o 114,8 mg w 1 litrze wody.
 • Wypijając dziennie 3 litry wody, spożywamy 344,4 mg sodu, co z kolei odpowiada ok. 0,87 g soli kuchennej. To tyle soli, ile znajduje się w 1 kromce białego pieczywa.

Czy woda zmiękczona jest słona?

W wodzie zmiękczonej zawartość sodu wzrasta, podczas gdy stężenie chlorków pozostaje bez zmian. Tymczasem słony smak powstawałby w wyniku połączenia się sodu i chlorków. Woda zmiękczona nie jest więc wodą słoną.

Co jeszcze zmienia się w wodzie po zmiękczeniu?

Zbadaliśmy wodę przed i po zmiękczeniu. Zobaczmy, co się zmieniło. Oprócz sodu, wapnia i magnezu, pozostały skład wody nie uległ większej zmianie lub w ogóle się nie zmienił.

Reakcja zmiękczania jest całkowicie odmienną reakcją niż demineralizacja wody w systemach odwróconej osmozy, gdzie wodę pozbawia się wszystkich minerałów i substancji w niej rozpuszczonych, sprowadzając jej skład chemiczny blisko H2O.

Po co stosuje się zmiękczacz wody?

Jony wapnia i magnezu odpowiedzialne za twardość wody są usuwane po to, żeby woda nie tworzyła osadów z kamienia oraz żeby kamień, który odkłada się z twardej wody, nie niszczył urządzeń i instalacji.

Miękka woda to wiele korzyści:

 • koszty ogrzewania są zredukowane nawet o 20% ze względu na ochronę urządzeń grzewczych i instalacji przed kamieniem kotłowym
 • skóra jest zdrowa i gładka, nie narażona na duże ilości detergentów
 • wanna, baterie i kabina prysznicowa są chronione przed osadem z kamienia
 • naczynia są błyszczące i bez zacieków
 • urządzenia AGD są chronione przed szybkim zniszczeniem
 • zużycie chemicznych środków czyszczących zmniejsza się nawet o 60%, a wyprane tkaniny są pachnące i miękkie w dotyku.

Zmiękczanie wody niesie za sobą wiele korzyści, natomiast należy pamiętać, że woda zmiękczona jest zupełnie innym medium niż woda twarda, dlatego powiemy Ci, jak postępować z miękką wodą oraz gdzie nie powinno się jej stosować.

Woda zmiękczona bardziej się pieni. Dlatego należy używać mniejszych ilości detergentów. Na przykład stosowanie takiej samej ilości płynu do prania do wody miękkiej, jaką stosowało się do wody twardej, może skutkować tym, że płyn nie zostanie całkowicie wypłukany z tkaniny. Podobnie jest w przypadku zmywarek do naczyń – zwykle istnieje konieczność wymiany multifunkcyjnych tabletek piorących na tradycyjny proszek do zmywarek.

Hand holding container with washing gel in front of a drum of washing machine

Miękka woda jest bardziej agresywna niż woda twarda, dlatego nie wszędzie powinno się ją stosować. Należy być ostrożnym w przypadku styczności miękkiej wody z metalami kolorowymi. Szczególną uwagę należy zwrócić na materiały instalacyjne i elementy niektórych urządzeń.

Nie można stosować całkowicie miękkiej wody  w następujących przypadkach:

 • gdy instalacja wody użytkowej jest wykonana z miedzi,
 • kiedy w domu znajdują się urządzenia, których producenci zakazują używania wody całkowicie zmiękczonej.

Nie bez powodu urządzenia Aquahome wyposażone są w by-pass z regulacją twardości wody, tak, aby móc dostosować twardość wody po zmiękczaczu do wymogów instalacji hydraulicznej i innych urządzeń znajdujących się w domu.

Woda po zmiękczeniu nadal zawiera sporo minerałów i pozostawia tak zwaną suchą pozostałość po odparowaniu. W związku z tym woda zmiękczona może pozostawiać osady na elementach typu bateria łazienkowa czy kabina prysznicowa. Są to jednak łatwe do usunięcia osady, w przeciwieństwie do osadów z kamienia, które są najbardziej uciążliwe ze względu na ich twardość i mocne przyleganie do powierzchni.

Podsumowując, zmiękczanie wody to proces polegający na wymianie jonów wapnia i magnezu na jony sodu. Kiedy zdolność jonowymienna złoża w zmiękczaczu jest wyczerpana, urządzenie automatycznie się regeneruje, przepłukując złoże solanką. Po zmiękczeniu w wodzie rośnie ilość jonów sodu, maleje ilość jonów wapnia i magnezu, a pozostałe składniki praktycznie nie ulegają zmianie. Woda miękka w domu to wiele korzyści, należy jednak wiedzieć do jakich instalacji woda miękka nie jest wskazana i jak postępować z miękką wodą, aby w pełni korzystać z jej zalet.

Pozostałe

zobacz wszystkie »